Personalul din ATI va urma periodic cursuri de prevenire a infecțiilor nosocomiale și va susține examen de evaluare

Personalul din ATI va urma periodic cursuri de prevenire a infecțiilor nosocomiale și va susține examen de evaluare

Întreg personalul din ATI din România va fi obligat să participe la un training periodic, în urma căruia se va susține, de fiecare dată, un test. Alexandru Rogobete a punctat că angajatul din spital care nu trece examenul va pleca din acea secție, indiferent de poziția pe care o ocupă la ATI. Anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății, în contextul infecțiilor spitalicești prezentate public în ultima perioadă.

„Putem avea o sută de ordine de ministru, o sută de legi și de hotărâri de guvern. Dacă oamenii din spital nu respectă protocoalele, nu aplică corespunzător protocoalele, chiar dacă au materiale de protecție, dezinfectanți, dacă nu sunt aplicate corespunzător și dacă nu venim cu metode noi de training constant, cu metode de monitorizare continuă, dacă nu există măsuri de corecție în flux continuu, niciodată nu vom ajunge la nivelul țărilor europene unde infecțiile sunt raportate corespunzător și sunt prevenite”, a spus ministrul Sănătății, într-o conferință de presă

În contextul prevenirii și raportării corecte a infecțiilor nosocomiale, ar putea fi modificată metodologia din România, astfel încât să urmeze modelul german și cel irlandez. 

„În alte țări – că tot vrem cu toții o țară ca afară, dar atunci când venim cu măsuri ca afară nu le dorim – în secții ATI și în secțiile unde există pacienți critici, cu risc crescut pentru a dezvolta infecții nosocomiale, personalul parcurge în fiecare an un training dedicat controlului infecțiilor asociate activității medicale, un training care se finalizează cu un examen”, a adăugat Alexandru Rogobete.

Citește și: Spitalele publice și private riscă amenzi dacă nu respectă normele privind infecțiile nosocomiale

Ministrul Sănătății, avertisment pentru personalul din ATI care nu trece testul: „Vei pleca din secție indiferent cine ești.”

Cine nu promovează acest examen, nu mai poate profesa în acea unitate sanitară, avertizează ministrul.

„Trebuie să renunțăm la gândirea că dacă te-ai angajat într-o secție, acolo rămâi până la pensie. Nu. Dacă nu îți faci treaba, dacă nu respecți protocoalele, dacă nu parcurgi toate etapele educaționale continue – anual, în cazul acesta – vei pleca din acea secție indiferent cine ești”, spune sursa citată.

Aceste cursuri vor fi organizate conform modelelor din alte state europene. De exemplu, în Germania trainingurile au loc anual, în vreme ce personalul medical din Irlanda le urmează o dată la doi ani. Ministerul Sănătății din România va identifica frecvența acestor cursuri și vor fi obligatorii, iar la final va fi dat un examen. 

Te-ar putea interesa și: OMS trage alarma si publica in premiera lista cu 12 super-bacterii

Personal specializat monitorizării nosocomialelor, adus în ATI

În același timp, vor fi efectuate demersuri astfel încât în secțiile ATI să fie introdus personal specializat care să monitorizeze infecțiile. Deși au fost critici la adresa acestei intenții, ministrul Sănătății este ferm. 

„Nu voi renunța la această idee, nu pentru că este ideea mea – pentru că nu este ideea mea. M-am consultat cu specialiști din alte țări, cu colegi anesteziști din Germania, Belgia, Irlanda. Acolo, pe fiecare secție – sigur, în funcție de gradul și de mărimea acesteia – există fie un medic epidemiolog, fie asistenți medicali dedicați pentru monitorizarea activității medicale. Eu știu că vrem să ne facem bine, dar nu putem să ne facem bine dacă nu recunoaștem problema și dacă nu schimbăm ceva. Asta e o măsură pe care o vom aplica în perioada imediat următoare”, a spus Rogobete. 

Implementarea acestor măsuri reprezintă un pas important spre alinierea sistemului românesc de sănătate la standardele europene. Prin instruire periodică pentru personalul din ATI, o evaluare riguroasă și monitorizare constantă, autoritățile își propun să reducă riscul infecțiilor nosocomiale și să crească nivelul de siguranță al pacienților din secțiile ATI.

Ești specialist medical și vrei un loc de muncă mai bine plătit? Înscrie-te gratuit pe MEDIjobs, iar noi îți vom aduce cele mai bune oferte de angajare de la clinici și spitale de top din România.

Despre Autor

MEDIjobs

MEDIjobs este lider in Romania in domeniul recrutarii din sanatate. Recrutam specialisti medicali din Romania pentru Romania si trimitem oferte de job personalizate catre specialistii care se inregistreaza in platforma noastra. Ofertele trimise sunt bazate pe experienta specialistilor medicali, abilitatile lor, dar si salariul pe care si-l doresc. Procesul de inregistrare este RAPID, USOR si GRATUIT. Creeaza-ti contul astazi.

Facebook Comment